Portrecista i reżyser życia
8 listopada 2017

Oblicza Erwina Axera - rozmowa w radiowej Dwójce

Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był wybitny reżyser teatralny Erwin Axer (1917-2012), autor kilkutomowych wspomnień wydawanych pod tytułem "Ćwiczenia pamięci". - Erwin mnie stworzył, był moim mentorem, ukształtował mój smak i moje życie w teatrze - powiedziała Marta Lipińska, która grała w wielu spektaklach wystawionych na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego.

Posłuchaj audycji

- Myśmy podglądali i trochę małpowali jego niepowtarzalny styl. Erwin nosił taką skórzaną kurteczkę, dość sfatygowaną, ale za to jaki ona miała styl. To było nadzwyczajne tak, jak wszystko, co robił – mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.

Reżyser, którego aktor Krzysztof Kowalewski nazwał "niezwykłym człowiekiem innej epoki" miał dar uważnego obserwowania i portretowania ludzi, z którymi zetknął go los. - O tym, co pisał mówił skromnie, że są to historyjki, felietony, a to bardzo często są pierwszorzędne opowiadania, które mogłyby się znaleźć w każdej antologii polskiej prozy - powiedział pisarz i eseista Marek Zagańczyk. - To są niezwykłe portrety ludzi. Tak jak w teatrze, Erwin podejmował tę trudną sztukę reżyserowania, ustawiania wobec siebie różnych postaci. Są tam teksty o nim samym, o jego rodzinie i o bliskich mu aktorach zawsze dobrze podpatrzonych - zauważył.

Więcej o warsztacie Erwina Axera, jego reżyserskiej precyzji, erudycji i intelektualnej elegancji w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Maja Komorowska, Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski, Ryszard Peryt i Marek Zagańczyk

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 18.00

Wróć do strony Axer 100