Po wernisażu w Kielcach
24 marca 2017

zdjęcia z otwarcia wystawy

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wystawy w Kielcach

Dariusz Skrzyniarz w serwisie internetowym radia eM napisał m.in.:

"Mimo znaczącego dorobku, nie powstało zbyt wiele książek czy innych opracowań, które omawiałyby postać i twórczość Erwina Axera. Setna rocznica nieżyjącego artysty dla Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Teatralnego oraz Teatrów Współczesnego i Narodowego stałą się okazją do przypomnienia tej postaci.

Na wystawę składa się zbiór podwieszanych do sufitu czarnych pudeł, na których umieszczone zostały zdjęcia ze spektakli Axera i fragmenty jego tekstów. - Erwin Axer powtarzał, że w życiu udały mu się w zasadzie tylko 3 przedstawienia na 99, które zrobił. My byliśmy dla niego łaskawsi. Na wystawie wspominamy najważniejsze 14 spektakli. Niektóre z nich przeszły do historii polskiego teatru – mówi Paweł Płoski, wykładowca Akademii Teatralnej i kierownik literacki Teatru Narodowego, który ponoć o polskiej scenie wie wszystko.

Projektanci Kamila Schinwelska i Marcel Bencik do prezentacji zdjęć użyli niespotykanej techniki druku optycznego. Zabieg dodał fotografiom ciekawy efekt przestrzenności. - Mam poczucie, że to pozwoliło trochę inaczej spojrzeć na te zdjęcia. Nawet tacy twardzi i srodzy teatrolodzy, którzy lubią poczuć prawdziwy dokument oglądając wystawę byli zadowoleni i nie robili nam uwag z tego powodu, że nie prezentujemy oryginalnych zdjęć – opowiada Paweł Płoski, kurator wystawy." Całość tekstu


W związku ze dniem teatru podczas wernisażu dwójka kieleckich aktorów odczytała orędzia, Dagna Dywicka to napisane światowe przez Isabelle Huppert a Krzysztof Grabowski polskie, autorstwa Leszka Mądzika. Życzenia całemu środowisku złożył wraz z bukietem kwiatów i listem od marszałka Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego.

 

Wróć do strony Axer 100